Tłoczenie w poligrafii

tłoczenie

Aby uzyskać wysokiej jakości materiał drukowany, należy przejść przez kilka etapów. Podstawą jest oczywiście wykonanie profesjonalnego projektu, który zadecyduje o wyglądzie danego elementu. Na etapie drukowania wykorzystywane są także dodatkowe uszlachetnienia, które gwarantują doskonały wygląd materiału. Jednym z rodzajów uszlachetnień jest tłoczenie. Na czym ono polega? W naszym artykule omawiamy szerzej ten temat. 

Czym jest tłoczenie?

Tłoczenie to rodzaj uszlachetnienia druku, które stosowane jest na wybranych elementach projektu. Polega ono na wytłaczaniu wzoru na papierze lub innym materiale, dzięki czemu uzyskiwany jest ciekawy efekt trójwymiarowości. Tłoczenie może przebiegać w temperaturze pomieszczenia albo przy podgrzaniu tłocznika o kilkadziesiąt stopni. 

Tłoczenie sprawia, że zwykły projekt nabiera nowego charakteru. Świetnie sprawdza się m.in. do ozdabiania teczek, okładek książek, zaproszeń, wizytówek, czy innych materiałów, które muszą prezentować się elegancko. Odkształcone podłoże jest wyczuwalne w dotyku i bardziej przykuwa wzrok. 

Co ciekawe, tłoczenie jest procesem powiązanym z hot-stampingiem. Takie zestawienie wykorzystywane jest w przypadku materiałów premium, a także w branży ślubnej, gdzie liczy się każdy detal.

Jakie rodzaje tłoczenia wyróżniamy?

Kilka podstawowych rodzajów tłoczenia wykorzystywanego w poligrafii to:

  • tłoczenie wklęsłe, które świetnie sprawdza się m.in. w przypadku okładek kalendarzy książkowych (na przykład do wytłoczenia logo danej firmy), teczek, opraw twardych książek i galanterii skórzanej,
  • tłoczenie wypukłe (wytłaczanie do góry, ang. embossing), które wykonuje się na papierach miękkich, kredzie, kartonach i używa do wytłaczania metek, opakowań, obwolut, wizytówek, 
  • tłoczenie ślepe (blind print), czyli tłoczenie wklęsłe bez używania farby.

Trzeba zaznaczyć, iż do wykonania tłoczenia lub tłoczenia i złocenia potrzebna jest matryca, którą należy zamówić w firmie specjalizującej się  w wykonywaniu matryc. Duże znaczenie ma również umiejętne dobranie projektu oraz materiału, na którym ma być wykonanie tłoczenie – nie wszystkie materiały nadają się do tego typu uszlachetniania.