Kolory w druku cyfrowym

kolory w druku

W poligrafii kolory odgrywają kluczową rolę, dlatego też każda metoda druku oraz wszelkie nowoczesne rozwiązania zawsze skupiają się wokół kwestii jak najlepszego odzwierciedlenia barw. Druk cyfrowy daje nam wiele możliwości w zakresie podnoszenia jakości, szybkości realizacji zleceń, personalizacji wydruków itp. Również pod względem kolorów możemy zaproponować klientom znacznie więcej.

Druk cyfrowy to głównie druk w CMYK-u, funkcjonuje on również w naszej drukarni. W kwestii kolorów klienci często spotykają się też z modelem RGB. Terminów odnoszących się do odwzorowania kolorów w druku jest kilka. W tym artykule wyjaśnimy najważniejsze z nich.

Druk cyfrowy w CMYK-u. Co to właściwie oznacza?

CMYK to określenie odnoszące się do 4 podstawowych kolorów farb drukarskich:

  • cyan,
  • magenta,
  • yellow,
  • black.

Przy użyciu tych bazowych kolorów realizowana jest zdecydowana większość standardowych wydruków, a poprzez ich zmieszanie można uzyskać niezliczoną liczbę barw i odcieni. CMYK jest przeznaczony stricte do druku, dlatego też powszechnie stosowany jest w poligrafii oraz zastosowaniach pokrewnych (atramenty, tonery itd.).

Oprócz metody bazowej CMYK dostępnych jest szereg rozszerzeń, jak np.:

  • CMYK + Panton: kolory z palety Pantone stosowane są w przypadku zaawansowanych wydruków, które wymagają personalizacji. Pozwalają na osiągnięcie najróżniejszych odcieni specjalnych, które często są nieosiągalne w CMYK, a także kolorów metalicznych, jak złoty czy srebrny.
  • CMYK + OGV: kolejne rozszerzenie podstawowej gamy kolorów o pomarańczowy (O – orange), fiolet (V – violet), zieleń (G – green).
  • CMYK+W: rozszerzenie gamy CMYK o dodatkowy kolor biały (W – white). Biel może być stosowana jako tło dla kolorów drukowanych na foliach transparentnych lub też pełnić funkcję kryjącą, lub podkładową.

Oprócz rozszerzenia w poligrafii zastosowanie znajduje też kolorystyka w CMYK w wersji okrojonej, czyli CMY. CMY to zabieg używany wtedy, gdy celem jest obniżenie jakości wydruku i ograniczenie kosztu poprzez rezygnację z koloru czarnego (K). Dzięki temu maszyna drukująca działa szybciej i zużywa mniej farby. Zastosowanie CMY nie pozwala na idealne odwzorowanie gamy kolorów, ale pozwala zredukować koszty wydruku.

Czym zatem jest RGB?

W odniesieniu do kolorów często można spotkać się też z terminem RGB. Odnosi się on do 3 podstawowych kolorów:

  • red,
  • green,
  • blue,

Ta paleta barw nie dotyczy stricte druku, lecz urządzeń cyfrowych, jak np. komputer, tablet, telewizor. Fakt, że bardzo często kolory na urządzeniu cyfrowym są nieco inne niż na wydruku, wynika właśnie z tego, że w pierwszym przypadku mamy do czynienia z kolorami RGB, a w drugim z paletą CMYK.