Jaki druk sprawdza się najlepiej w niskich nakładach?

druk

Drukowanie to ceniona metoda tworzenia, która sprawdza się m.in. wtedy, gdy chcemy rozpropagować naszą firmę, tworząc różnego rodzaju ulotki i foldery. Często zdarza się jednak, że nowe, początkujące na rynku biznesy nie chcą tworzyć od razu dużej ilości materiałów promocyjnych. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z tzw. niskiego nakładu, czyli rozwiązania, które umożliwia stworzenie stosunkowo niewielu egzemplarzy. Jednak jaki rodzaj druku warto wtedy wykorzystać? Temat ten omawiamy w naszym artykule. 

Dwie podstawowe metody – o czym pamiętać?

Dwie podstawowe metody drukowania, na które warto zwrócić uwagę to druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Pierwszy z nich, czyli druk offsetowy jest stosowany przede wszystkim do tworzenia ulotek, katalogów, teczek, wizytówek czy książek. W tej technice mamy do dyspozycji więcej rodzajów papieru i niż w technice cyfrowej oraz możliwość zastosowania farb pantonowych na przykład złota czy srebra.  Druk offsetowy jest efektywny w przypadku dużych nakładów, a także druku wielkoformatowego.  

Druga opcja to druk cyfrowy, który znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w przypadku materiałów cienkich i wyróżniających się niewielkimi rozmiarami. Co ważne, technika ta zapewnia doskonałe odwzorowanie szczegółów i kolorów, a także umożliwia wykorzystanie dodatkowych uszlachetnień, takich jak foliowanie czy lakier UV.

Jaki druk przy niskich nakładach?

Jaki rodzaj druku sprawdzi się przy niskich nakładach, o których wspomnieliśmy na początku? Praktyka pokazuje, że najlepszą metodą jest druk cyfrowy, którego zastosowanie nie wiąże się z dodatkowymi kosztami występującymi w przypadku druku offsetowego. Istotny jest także brak formy, czyli matrycy drukarskiej, której przygotowanie jest zarówno czasochłonne, jak i stosunkowo drogie. Dodatkowym plusem jest także fakt, że proces tworzenia można przerwać, a następnie kontynuować w dogodnym momencie. Niski nakład wiąże się także z możliwością spersonalizowania danej partii produktu oraz z wysoką jakością efektu końcowego. Odpowiedź jest więc jasna: w przypadku niskich nakładów dobrym rozwiązaniem jest druk cyfrowy.

Analogicznie, w przypadku drukowania na większą skalę, najlepszą opcją staje się wykorzystanie druku offsetowego. Technika ta także wyróżnia się wysoką jakością, jednak staje się opłacalna dopiero, gdy w grę wchodzi większa ilość tworzonych materiałów.

Jednak jak rozpoznać, czy w naszej sytuacji rozważany jest niski, czy wysoki nakład? Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z naszymi specjalistami. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każda sytuacja jest nieco inna i każda wymaga indywidualnego podejścia. Jeśli więc chcesz stworzyć ulotki lub inne materiały, sprawdź naszą ofertę i skorzystaj z naszej fachowej pomocy – na każdym etapie współpracy możesz liczyć na porady, dzięki którym zmniejszysz ponoszone koszty.