Formaty druku bez tajemnic

drukarnia

W formatach A, B i C, których używa się od kilkudziesięciu lat, uzyskuje się różne produkty końcowe druku cyfrowego: ulotki, plakaty, wizytówki, koperty, foldery, kalendarze. Jest to możliwe, dzięki wielu wymiarom arkuszy, a tym samym klasom formatów, które oznacza się cyframi od 0 do 10. Ich znajomość zdecydowanie przyspiesza wybór właściwego druku, a kontakt z obsługą drukarni jest sprawniejszy.

Format A – najbardziej popularny format

Opierając się na doświadczeniu naszej firmy, wnioskujemy, że najczęściej wybieranym formatem jest format A. Nic dziwnego, ponieważ jest powszechnie spotykany i używany. Czasopisma, które z przyjemnością się czyta przy ulubionej kawie, teczki, które łatwo mieszczą się w każdej torbie lub papier w drukarce to format A4. Formaty A5 lub A6 są przeznaczone dla ulotek ze względu na łatwość ich przechowywania i możliwość umieszczenia optymalnej ilości informacji, a A3 to wymiar idealny dla druku plakatów, dzieł sztuki lub map.

Aby z łatwością zwizualizować w głowie określone wymiary i wiedzieć, jak powstają – za punkt odniesienia warto przyjąć format A4. Przykładowo, jego połowa to A5, a żeby uzyskać A3, trzeba połączyć ze sobą dłuższe boki dwóch kartek A4.

Format B, jako król poligrafii

Niegdyś format B nazywało się pomocniczym, ponieważ wystarczyło odciąć marginesy arkusza, aby uzyskać konkretną klasę formatu A. Obecnie to podstawa druku branży poligraficznej, ponieważ jest realizowany na szeroką skalę. W wielu firmach drukarskich maszyny są skonstruowane z myślą właśnie o tym rozmiarze druku.

Wymiary arkusza B są nawet o kilkadziesiąt milimetrów większe od każdego podtypu formatu A. Dodatkowo treści, które się na nim przedstawia, widać z dużej odległości.

W poligrafii jest szeroko stosowany do druku kalendarzy książkowych, terminarzy, biuwarów i wielu innych publikacji. Niejednokrotnie w tym formacie można również spotkać plakaty.

Format C – to dzięki niemu możemy wysyłać listy

Choć tytuł może wydawać się wyolbrzymionym stwierdzeniem – nie jest nieprawdą. Oczywiście wysyłanie listów byłoby względnie możliwe, gdyby nie istniał format C, ale żaden inny nie jest dedykowany drukowi kopert, w których umieszcza się także listy, jak i ważne pisma urzędowe o różnych wymiarach. Bazując na przykładach, w kopercie C5 zmieścić się może druk A5 lub A4 złożony na pół, a w kopercie C4 arkusz A4.

Druk kopert w formacie C pozwala na niezwykły komfort wysyłki pocztowej i kurierskiej również zdjęć, arkuszy, a nawet portretów, które z racji zapobiegania zniszczeniu, nie mogą być składane.