Metody nanoszenia nadruków na etykiety

etykiety drukowanie

Drukowanie przybiera obecnie bardzo wiele różnych form. Poszczególne techniki są cenione przede wszystkim za swoją estetykę, ale również za funkcjonalność – pod uwagę należy wziąć, chociażby możliwość stosowania na wielu odmiennych opakowaniach. Jakie metody są wykorzystywane do tworzenia nadruków na etykietach? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Jakie znaczenie mają etykiety?

Etykiety mają ogromne znaczenie w procesie prawidłowego znakowania produktów oraz opisywania ich zgodnie z obowiązującymi normami. Niezbędne informacje mogą być nadrukowywane bezpośrednio na opakowaniach lub przybierać, postać wygodnej etykiety, która jest w większości przypadków naklejana w wybranym miejscu.

Dobrze stworzona etykieta pełni jednak nie tylko funkcję informacyjną. Duże znaczenie ma również jej estetyka i spójna kompozycja, która zawiera m.in. logo, nazwę producenta lub jego znak szczególny. Etykieta staje się więc swoistą reklamą.

Jak nanoszone są nadruki na etykietach?

Jaka metoda drukowania jest wykorzystywana do tworzenia etykiet? W wielu drukarniach (drukarnie Śląsk) jednym z rozwiązań jest wykorzystanie drukarek termotransferowych, które pozwalają na bardzo efektywne tworzenie profesjonalnych nalepek. Inne techniki, które warto wykorzystać, ponieważ zapewniają doskonały efekt końcowy to tzw. offset, druk cyfrowy oraz druk fleksograficzny. 

Wybór odpowiedniej metody drukowania zależy przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Duże znaczenie ma również czas potrzebny na realizację zlecenia oraz podłoże, na które ma zostać naniesiona informacja. Co ciekawe, w większości przypadków można skorzystać także z różnego typu uszlachetnień, takich jak folia, laminowanie lub lakierowanie. Wszystko to sprawia, że zwykły produkt nabiera jakości premium.