Zastosowanie druku fluorescencyjnego

Kategoria: Blog

druk fluorescencyjny

Druk fluorescencyjny to wyjątkowy sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorców, dzięki wykorzystaniu zjawiska fluorescencji. Fluorescencja to zdolność substancji do emitowania światła pochłoniętego. Oznacza to tyle, że grafiki stworzone w technice druku fluorescencyjnego świecą w świetle dziennym i czasowo w ciemności.

Farby fluorescencyjne są stale udoskonalane, jednak ich wykorzystanie jest ograniczone. W przeciwieństwie do farb offsetowych uzyskanie obrazu o wysokim wysyceniu czasami może wymagać dwukrotnego nałożenia farby na daną powierzchnię. Mimo dużego ziarna pigmentu farby fluorescencyjnej świetnie utrwalają się na takich podłożach jak papier, plastik czy folia. Ponadto mogą być wykorzystywane do zadruku tekstyliów, bawełny, skóry, a nawet drewna. To powoduje, że druk fluorescencyjny można wykorzystać do produkcji zarówno plakatów, zaproszeń, naklejek, ulotek, kart okazjonalnych, jak i opakowań produktów.

Czy druk fluorescencyjny możemy zastosować wszędzie?

Nie zaleca się stosowania druku fluorescencyjnego w materiałach przeznaczonych do użytku zewnętrznego ze względu na niską odporność na promieniowanie UV. Należy przy tym pamiętać, że farby fluorescencyjne ze względu na uwalnianie lotnych produktów rozpadu podczas schnięcia, nie są polecane do nanoszenia na opakowania żywności, chyba że farba nie ma bezpośredniej styczności z produktem.

W druku fluorescencyjnym wykorzystywane są farby PANTONE dostępne w 7 wersjach kolorystycznych. Mimo ograniczeń wynikających ze specyfiki farb to druk fluorescencyjny jest bardzo atrakcyjną formą przekazu wyróżniającą się na tle tradycyjnego druku offsetowego. To świetny sposób na przekazanie materiału promocyjnego i zaciekawienie odbiorcy, dlatego nasza drukarnia w Katowicach przygotowała dla Państwa ofertę druku fluorescencyjnego.