Popularne usługi introligatorskie

Kategoria: Blog

introligatornia

Każda profesjonalna introligatornia odpowiada za szereg czynności, wchodzących w skład tzw. postpressu, czyli procesu wykańczania druku. W tym artykule przedstawimy najważniejsze przykłady usług introligatorskich, które realizowane są przez naszą firmę AAPrint.

Przykłady najczęstszych procesów introligatorskich

  • Falcowanie (złamywanie) – tym terminem określamy składanie papieru, np. składanie na pół lub składanie całych arkuszy publikacji w wielostronicowe składki. Jest to jedna z podstawowych czynności introligatorskich. Odbywa się na maszynach falcujących, czyli falcerkach (złamywarkach). Krawędź powstała w wyniku falcowania nazywana jest złamem lub falcem. Z kolei falce dzielimy na równoległe lub krzyżowe. Krzyżowe falce, czyli przebiegające w jednym kierunku, dotyczą najczęściej książek i publikacji wielostronicowych. Falce równoległe dotyczą głównie materiałów reklamowych, takich jak np. foldery czy ulotki.
  • Bigowanie – tworzenie wgnieceń w postaci rowków w celu ułatwienia późniejszego zginania papieru, np. na okładkach książek, folderów, broszur. W ten sposób można nie tylko zmienić strukturę bądź geometrię materiału w miejscu bigowania, ale również osłabić jego wytrzymałość. W rezultacie można zmniejszyć sztywność materiału w określonych miejscach, umożliwiając tym samym łatwiejsze jego zginanie. Bigowanie najczęściej wykonywane jest w celach praktycznych, jednak niekiedy może być przeprowadzone ze względów dekoracyjnych (wzory i tłoczenia).
  • Kaszerowanie – polega na oklejaniu danej powierzchni arkusza papieru lub detalu, który jest zadrukowany lub w inny sposób uszlachetniony. Najczęściej cienkim zadrukowanym papierem oklejana jest tektura falista przeznaczona np. na główki kalendarzy. To jedna z najpopularniejszych metod uszlachetniania druku.
  • Krojenie – wykonywane jest w celu nadania odpowiednich wymiarów gotowej publikacji poprzez podzielenie materiału. Proces ten przeprowadzany jest w taki sposób, aby nie dochodziło do ubytków materiału w postaci odpadów. Proces krojenia odbywa się na specjalnych krajarkach.