Kiedy wybrać druk cyfrowy, a kiedy offsetowy?

Kategoria: Blog

Drukarnia

Wydruk wydrukowi nierówny, dlatego też na naszym rynku działa wiele profesjonalnych drukarni, których zakres usług może się różnić, podobnie jak specyfika realizowanych usług. AAPrint drukarnia w Katowicach zapewnia realizację usług zarówno z zakresu druku offsetowego, jak i cyfrowego. Czym się różnią te dwie metody drukowania materiałów poligraficznych? Kiedy wybrać druk cyfrowy, a kiedy zdecydowanie lepiej sprawdzi się druk offsetowy?

Druk offsetowy i cyfrowy – najważniejsze różnice

Druk cyfrowy zdecydowanie lepiej sprawdza się w przypadku zleceń, które należy zrealizować szybko. Ta metoda najczęściej wybierana jest w przypadku, gdy trzeba przygotować materiały, np. ważne dokumenty, na ostatnią chwilę. Jest o wiele wygodniejsza. Warto jednak pamiętać, że sprawdza się głównie wtedy, kiedy istnieje konieczność przygotowania materiałów w mniejszym nakładzie. W przypadku dużych nakładów druk cyfrowy jest zwyczajnie mało opłacalny. Przykładowo, cyfrowe wydruki dają nam możliwość przygotowania w szybki sposób pojedynczych przykładów wydruku do akceptacji przed dużym nakładem wydruków offsetowych.
Wydruki cyfrowe sprawdzają się również w przypadkach, gdy poszczególne materiały wymagają personalizacji, np. zastosowania zmiennych danych. Wówczas każdy wydruk może zawierać inne informacje, np. nazwisko, adres, logo czy spersonalizowaną grafikę.
Jeśli jednak mamy do czynienia z wielkonakładowym zleceniem, gdzie istnieje konieczność przygotowania wydruków w setkach lub tysiącach egzemplarzy, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie druk offsetowy. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to metoda o wiele bardziej angażująca czasowo. Z drugiej strony jednak przy dużych zamówieniach druk offsetowy jest zdecydowanie oszczędniejszy. Co więcej, w przypadku wydruków offsetowych mamy znacznie większe możliwości operowania kolorami, a także wiele rozwiązań w zakresie uszlachetniania wydruków.
Jak się zatem okazuje, dobór odpowiedniej technologii – cyfrowej lub offsetowej – zależy przede wszystkim od indywidualnej specyfiki konkretnego zlecenia, które trzeba zrealizować.