Druk własnej książki? To możliwe!

Kategoria: Blog

Drukarnia

Dobry pomysł przelany na kartki to połowa sukcesu w drodze do wydania własnej książki. Wydrukowanie gotowego materiału również nie wydaje się trudnym zadaniem. Jednak warto wcześniej pomyśleć nad oprawą książki i formatem druku. W takim przypadku warto zwrócić się o pomoc do specjalnych drukarni, które zajmą się całą resztą.

Jak zabrać się za drukowanie własnej książki?

Mając już gotowy projekt, na początku warto przejrzeć ogłoszenia i strony internetowe oferujące druk książek. W zależności od liczby stron jednym z pierwszych etapów jest wybranie oprawy. Do obszernych książek sprawdzą się twarde okładki, natomiast w krótkich tomikach wierszy wystarczy solidna, miękka oprawa. W przypadku książeczek dla dzieci nada się szyta i klejona okładka albumowa. Jednak przed wydrukowaniem dużej ilości swoich dzieł warto uwzględnić trzy czynniki, które pozwolą sprawdzić, czy książka ma przed sobą świetlaną przyszłość:

  • jakość napisanego tekstu
  • wybór techniki druku
  • cena nakładu

 

Jakość tekstu najlepiej można sprawdzić dając książkę do przeczytania znajomym. Obiektywne oceny pozwolą ocenić szanse własnej twórczości na rynku wydawniczym. Następnym istotnym czynnikiem jest wybór techniki druku, który łączy się z kosztem całego nakładu. Przy dużej ilości zamawianych książek sprawdzi się druk offsetowy gwarantujący materiał najwyższej jakości. Druk cyfrowy natomiast jest tańszym rozwiązaniem pozwalającym na umieszczenie różnego rodzaju papieru w książce.

Można również wydrukować niewielką ilość egzemplarzy i podarować je swoim znajomym. Jeżeli bliskie osoby zobaczą potencjał w książce, dopiero później można dodrukować kolejne.