Druk cyfrowy i offsetowy. Porównanie

Kategoria: Blog

Druk

Jeśli kiedykolwiek byłeś w drukarni, zapewne zdarzyło Ci się usłyszeć pytanie: Druk cyfrowy czy  offsetowy? W takim momencie może zapaść chwila dekoncentracji. Nawet, jeśli wiesz, czym jest druk cyfrowy i offsetowy, zazwyczaj nie zastanawiasz się nad  tymi różnicami. Jeśli chcesz je poznać, aby  zawsze móc podjąć dobrą decyzję podczas wyboru druku, czytaj dalej.

Co to jest druk cyfrowy?

Cały proces wydruku cyfrowego polega na naświetlaniu wałka z warstwą fotoprzewodzącą. Tradycyjny druk cyfrowy ma dwie ogromne zalety: możliwość personalizacji i szybkość jego wykonania. Możliwość ozdabiania, poprawiania i personalizacji bywa bardzo przydatna,
a taki druk dostajesz praktycznie „od ręki”, ze względu na  dostarczone informacje w postaci danych komputerowych. Wadą druku cyfrowego jest niższa jakość niż druku offsetowego. Przy takiej formie drukowania ograniczony jest również wybór papieru i jego format.

Co to jest druk offsetowy?

Druk offsetowy jest zdecydowanie bardziej zaawansowany. Jeśli nie nagli Cię czas i masz do wydrukowania zamówienie, które będzie powielane w wielu egzemplarzach (mowa nawet o liczbach wyrażanych w tysiącach), druk offsetowy będzie trafnym rozwiązaniem. Proces jego tworzenia jest bardziej czasochłonny, ponieważ farba musi wyschnąć. Technologię tego typu wybiera się podczas druku dużej ilości nakładu i drukowaniu na nietypowym podłożu np. kartonach. Warto wiedzieć, że przygotowanie do druku offsetowego absorbuje sporo czasu oraz wymaga sporych nakładów finansowych, związanych z przygotowaniem produkcji, które zwracają się dopiero przy naprawdę dużych nakładach.

Ostatecznie wybór powinien zależeć od tego, jak pilnie potrzebujesz wydruku i od ilości materiału, który musisz wydrukować. Druk cyfrowy jest zdecydowanie szybszy i idealnie nadaje się do pojedynczych wydruków lub małego nakładu. Offsetowy najlepiej sprawdza się przy bardzo dużych nakładach (np. jeśli masz do wydruku 1500 plakatów A3). Daje również możliwości operowania kolorami i druku na formatach powyżej SRA3.